21676
  ۱۳۹۰/۶/۱۳
پوستر چهارمین کنگره سراسری شعر عاشورایی استان اردبیل طراحی شد
رحمان مجرد؛ طراح این پوستر با اشاره به استفاده از نشان صفویه بعنوان خاستگاه هنر شیعی، که یکی از نمادهای تاریخی استان اردبیل است، در این باره گفت:
   
«سرو سرخ در پایین نشان صفویه؛ تداعی كننده نهضت سرخ حسینی و نماد استقامت، پایداری و ایستادگی نهضت سرخ حسینی است. رنگ سبز در پرچم بالای سرو؛ نشانه‌ای از حضرت زینب کبری(س) كه بانوی کربلا است و رنگ قهوه ای مسلط بر پوستر، نمادی از خاک کربلا است. نوشته ی روی نشان صفویه که قسمتی از دعای جوشن کبیر بر روی آن حک شده از اسماء الحسنی نام برده و با نقوش اسلامی تزیین شده است.
 در پسزمینه آن، نشان صفویه بصورت بزرگ بکار گرفته شده است تا از رسالت سنگین کنگره شعر عاشورایی خبر دهد و به تبلیغ و ترویج این نهضت، کمک کند.
ایشان به استفاده از نشانه‌های دینی و مذهبی بومی در پوستر چهارمین کنگره سراسری شعر عاشورایی استان اردبیل اشاره كرد و گفت: در طراحی و اجرای پوستر بیشتر سعی كردم به رویكرد جشنواره كه دینی و مذهبی است توجه بیشتری داشته‌ باشم و به نظرم این مقدار استفاده از نشانه در این پوستر كافی بود.
رحمان مجرد كه بطور معمول طراحی پوسترهای حوزه هنری استان اردبیل را برعهده دارد، به استفاده از فونت‌ها و نوشتار پوستر اشاره كرد و گفت: خط نستعلیق از ایام گذشته، پیوسته با نوعی تحول آرام و نوآوری در غالب رعایت قواعد همراه بوده است و از زیبایی بصری، سرعت و سهولت نگارش و خوانایی برخوردار است.
استفاده از خط زیبای استاد عباس عرفانی؛ با عنوان چهارمین کنگره سراسری شعر عاشورایی استان اردبیل، و سپس نظرخواهی از ایشان پس از اجرای دیجیتالی؛ بر روی ترکیب بندی و نگارش صحیح آن، یكی دیگر از علایم تصویری است كه مخاطبان را به دیدن پوستر تشویق کرده و آگاه می‌کند.
وی در خاتمه افزود: امیدوارم توانسته باشم با طراحی و اجرای این پوستر پیام چهارمین کنگره سراسری شعر عاشورایی استان اردبیل با موضوعیت شخصیت، زندگی و مصائب حضرت زینب کبری(س) را به مخاطب انتقال دهم و مخاطب با دیدن آن به موضوعیت کنگره و برگزاری آن در شهر اردبیل دست یابد.
چهارمین دوره کنگره سراسری شعر عاشورایی استان اردبیل؛ پایان آبانماه 1390 در بخش های شعر فارسی و ترکی در قالب شعر کلاسیک و آزاد برگزار می‌شود.
علاقمندان می توانند جهت دریافت پوستر و فراخوان چهارمین دوره کنگره سراسری شعر عاشورایی استان اردبیل به سایت حوزه هنری استان اردبیل به آدرس(www.artardabil.ir) مراجعه و یا با شماره تلفن های 2243000 و 2243001 واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان اردبیل تماس حاصل نمایند.

©2018 HozehHonari. All Rights Reserved